مطالعات ارتباطی
وبلاگی درباره مطالعات ارتباطی(روابط عمومی،روزنامه نگاری و تکنولوژي های نوين ارتباطي)  
قالب وبلاگ
 

کتاب اصول تکنولوژی های نوین ارتباطی به نویسندگی سهیلا ذکایی به حمایت دانشگاه جامع علمی و کاربردی به چاپ دوم رسید.

 پیشگفتار این کتاب به قلم شیوای استاد بزرگوارم پروفسور یحیی کمالی پوررئیس بخش ارتباطات و مرکز پژوهشی ارتباطات جهانی دانشگاه پوردو کلیومت، آمریکا است.

این کتاب با ذکر 43 منبع که یکی از منابع آن پایان نامه کارشناسی ارشد اینجانب با موضوع" روابط عمومی الکترونیک" می باشد ، در هفت فصل با عناوین زیر تدوین شده است:

فصل اول تکنولوژی های نوین ارتباطی، فصل دوم عصر اطلاعات، فصل سوم جامعه اطلاعاتی، فصل چهارم ماهواره و اینترنت ، فصل پنجم روابط عمومی الکترونیک و دولت الکترونیک، فصل ششم رسانه های نوین و فصل هفتم به ژورنالیسم الکترونیک می پردازد.

محوریت این کتاب براساس ظهور تکنولوژی ،تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، جامعه اطلاعاتی، رسانه های نوین و ژورنالیسم الکترونیک است که سعی شده با دقت نظر لازم بصورت جامع به این مباحث پرداخته شود.

گفتنی است ؛در چاپ دوم جلد کتاب تغییر یافته و در پایان هر فصل برای مطالعه بیشتر خوانندگان سوالاتی طرح شده است.

لازم به ذکر است ؛ خواندن و مطالعه این کتاب، به تمامی دانشجویان، محققان، دست اندر کاران حوزه ارتباطات و روابط عمومی و کلیه علاقمندان پیشنهاد می شود.

شایان ذکر است ؛ علاقمندان برای تهیه این کتاب می توانند به آدرس میدان انقلاب-خیابان کارگر جنوبی-کوچه روان مهر انشارات تایماز مراجعه و یا با شماره تلفن 66402744تماس حاصل فرمایند.

[ سه شنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۹۱ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 

جامعه اطلاعاتي(Information Society )، نوع جديدي ازجامعه انساني و متفاوت از جامعه صنعتي است .جامعه اطلاعاتی جامعه‌ای وابسته به خدمات اطلاعاتی رسانه‌های همگانی است و با آهنگی سریع‌تر از دیگر جوامع و با سلطه بیشتر بر اندوخته‌های علمی و تجربی پیش می‌رود.محمودرضا مرتضوی در مقاله خود با نام "دگرگونی رسانه های جمعی جامعه اطلاعاتی"برخی ازنگرش ها ی مثبت و منفی درباره جامعه اطلاعاتی را به شرح زیر طبقه بندی می کند:

نگرش های مثبت

1-نزدیکی ملت ها به یکدیگر و رسیدن به تفاهم متقابل و صلح و امکان دسترسی موثر و مناسب به اطلاعات در نیل به استعدادهای خود و توسعه اقتصادی و اجتماعی.

2-اطلاعات و محتوای نمادین به سرعت و با سهولت نسبی به شکل های دیگر تبدیل می شود.

3-ارتباطات نوین، ظرفیت های فکری را در زندگی کاری روزانه ما از طریق افزایش توانمان برای انجام امور پیچیده تر در مدت زمانی کوتاه تر و به شکلی موثرتر بالا می برد.

4-قابلیت عظیمی برای ایجاد یک جامعه آن لاین بین المللی و پویا به وجود می آید. جامعه ای که به دلیل مساوات میان اعضای آن،آزادی بیان و پویایی فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و زبانی افزایش می یابد.

5-ظهور اقتصادی که بیش از پیش مبتنی بر دانایی است.

نگرش های منفی

1-محیط اطلاعاتی معاصر، تامین کنننده منافع و اولویت های سرمایه داری شرکتی و عنصر ضروری برای تثبیت اقتصاد سرمایه داری بین المللی است.

2-نابرابری کشورها و فاصله طبقاتی عامل عمده ای در توزیع، دسترسی و قابلیت های تولید اطلاعات است. بنابراین شکاف عظیمی بین فقر و ثروت اطلاعاتی به وجود می آید.

3-اطلاعات، چیزی در حال تحریف و مورد دخالت قدرتمندانی است که آن را مدیریت کرده اند و به صورت دسته بندی شده برای ترغیب مردم یا همچون کالایی قابل فروش برای سرگرم کردن به کار می برند.

4-فناوری، سرمایه، نیروی کار پیشرفته، خبرها و برنامه های رسانه ای جوامع غربی با هدف سلطه بر فرهنگ جهان است.

5-پیشرفت های حاصل شده در کارایی های ابزارهای نوین ارتباطی طبعا در اختیار دولت ها نیز قرار می گیرند، بنابراین حوزه کنترل دولت ها افزایش پیدا می کند و به همان اندازه حریم شخصی افراد منقبض و محدودتر می شود؛ به صورتی که واقعا دایره حریم خصوصی افراد در مقابل دولت حذف می شود. 

[ سه شنبه بیست و نهم آذر ۱۳۹۰ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 

کتاب اصول تکنولوژی های نوین ارتباطی به نویسندگی سهیلا ذکایی به حمایت دانشگاه جامع علمی و کاربردی منتشر شد.

پیشگفتار این کتاب به قلم شیوای استاد بزرگوارم پروفسور یحیی کمالی پوررئیس بخش ارتباطات و مرکز پژوهشی ارتباطات جهانی دانشگاه پوردو کلیومت، آمریکا است.

این کتاب با ذکر 41 منبع که یکی از منابع آن پایان نامه کارشناسی ارشد اینجانب با موضوع" روابط عمومی الکترونیک" می باشد ، در هفت فصل با عناوین زیر تدوین شده است:

فصل اول تکنولوژی های نوین ارتباطی، فصل دوم عصر اطلاعات، فصل سوم جامعه اطلاعاتی، فصل چهارم شبکه جهانی اینترنت و ماهواره ها، فصل پنجم روابط عمومی الکترونیک و دولت الکترونیک، فصل ششم رسانه های نوین و فصل هفتم به ژورنالیسم الکترونیک می پردازد.

محوریت این کتاب براساس ظهور تکنولوژی ،تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، جامعه اطلاعاتی، رسانه های نوین و ژورنالیسم الکترونیک است که سعی شده با دقت نظر لازم بصورت جامع به این مباحث پرداخته شود.

لازم به ذکر است ؛ خواندن و مطالعه این کتاب، به تمامی دانشجویان، محققان، دست اندر کاران حوزه ارتباطات و روابط عمومی و کلیه علاقمندان پیشنهاد می شود.

گفتنی است ؛ کتاب دوم اینجانب با عنوان"رسانه های الکترونیک"در دست اقدام است.

شایان ذکر است ؛ علاقمندان برای تهیه این کتاب می توانند به آدرس میدان انقلاب-جنب سینما مرکزی-کوچه مهرناز-ساختمان ۳۶-طبقه دوم-واحد۶ انشارات تایماز مراجعه و یا با شماره تلفن 66402744تماس حاصل فرمایند.

[ دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 

سال 2010 به تاریخ پیوسته و اغلب نشریات و رسانه‌‌ها اخبار و مقالاتی درباره بهترین اتفاقات و محصولات عرصه تکنولوژی در سال میلادی گذشته منتشر می‌‌کنند.

این بهترین‌‌ها؛ اما معمولا برای اغلب ما قابل پیش‌بینی بوده‌‌اند و به همین دلیل شاید چندان هم تازگی نداشته باشند. در مقابل اما احتمالا بسیاری از ما به بدترین‌‌های عرصه تکنولوژی در سال میلادی گذشته یا شکست‌‌های بزرگ آن فکر نکرده‌‌ایم و یا حتی شاید نتوانیم آن‌‌ها را پیش‌بینی کنیم. در واقع بهتر است همان‌طور که بهترین‌‌های سال تکنولوژی را می‌‌شناسیم، با بدترین‌‌های این عرصه در سال 2010 هم آشنا بشویم.

به طور کلی، اما شکست‌‌های این عرصه مربوط به شرکت‌‌های فعال در این حوزه است که معمولا شرکت‌‌های بزرگ با گردش مالی قابل‌توجهی هم مواجه هستند. در مقابل اما بدترین‌‌ها مربوط به محصولات عرصه تکنولوژی است که شاید در بازار پر رونق آن آنطور که باید مورد توجه و استقبال خریداران در سرتاسر دنیا قرار نگرفته‌‌اند.

بازندگان بزرگ

برای بررسی روند رشد شرکت‌‌ها اصولا ارتقاي مالی یا سهم بازار آنها می‌‌تواند بهترین معیار باشد. با این اوصاف برای شناسایی بزرگ‌‌ترین بازندگان تکنولوژی در سال 2010، شرکت‌‌های فعال در این حوزه از نظر سرمایه در بازار آنها -که معمولا 5 میلیارد دلار یا بیشتر است- مورد بررسی قرار گرفته‌‌اند.

در این میان بد نیست بدانید که این بازندگان شاهد کاهش چشمگیری در قیمت سهام خود در سال 2010 بوده‌‌اند، در حالی که شاخص سهام NASDAQ رشد 97/19 درصدی را در این سال تجربه کرده است. به این ترتیب است که در چنین شرایطی کاهش قیمت سهام یک شرکت بزرگ تکنولوژی می‌‌تواند یکی از بهترین معیارها برای شکست آن در سال گذشته باشد.

Adobe

عنوان بزرگ‌‌ترین بازنده تکنولوژی در سال 2010 به شرکت نرم‌‌افزاری بزرگ Adobe تعلق گرفت. در واقع این اتفاق به دنبال کاهش 18/03 درصدی سرمایه بازار این شرکت رخ داد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که این شکست به دنبال درگیری این شرکت با شرکت Apple بر سر نرم‌‌افزار Flash و دسترسی کاربران محصولات Apple به آن اتفاق افتاده است.

دلیل این موضوع هم به نتیجه‌‌ای مربوط می‌‌شود که سرمایه‌گذاران Adobe بعد از این موضوع گرفتند. این سرمایه‌گذاران اعلام کردند که دیگر محبوبیت Flash اهمیتی نداشته و این نرم‌‌افزار رو به نابودی است. iPhone و iPad بخش بزرگی از بازار محصولات تکنولوژی را در اختیار دارند و به این دلیل می‌‌توانند تاثیر قابل‌توجهی بر بازار محصولات دیگر داشته باشند. تنها محصولاتی مانند Photoshop، In Design و Acrobat در سال 2010 فروش خوبی را برای Adobe به همراه داشته‌‌اند.

HP

دومین بازنده سال 2010 یکی از بزرگ‌‌ترین تولیدکنندگان بازار کامپیوترهای شخصی است. HP در این سال کاهش 18/03 درصدی را در سرمایه بازار خود تجربه کرد. به عقیده بعضی از کارشناسان و تحلیل‌‌گران بازار، مهم‌‌ترین دلیل شکست HP در این سال از دست دادن «مارک هوارد» مدیر عامل موفق این شرکت ...


ادامه مطلب
[ جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 

در پنجاه سال گذشته بروز تحولات گسترده در زمینه کامپیوتر و ارتباطات، تغییرات عمده ای را در عرصه های متفاوت حیات بشری به دنبال داشته است. انسان همواره از فناوری استفاده نموده و کارنامه حیات بشری مملو از ابداع فناوری های اطلاعات و ارتباطات که از آنان به عنوان فناوری های جدید و یا عالی، یاد می شود بیشترین تاثیر را در حیات بشری داشته اند.

دنیای ارتباطات و تولید اطلاعات به سرعت در حال تغییر بوده و ما امروزه شاهد همگرایی آنان بیش از گذشته با یکدیگر بوده، به گونهای که داده ها و اطلاعات بسرعت و در زمانی غیرقابل تصور به اقصی نقاط جهان منتقل و در دسترس استفاده کنندگان قرار می گیرد.

ICT یافناوری اطلاعات وارتباطات( Information & Communication Technology)، بدون شک تحولات گسترده ای را در تمامی عرصه های اجتماعی و اقتصادی بشریت به دنبال داشته و تاثیر آن بر جوامع بشری به گونه های است که جهان امروز به سرعت در حال تبدیل شدن به یک جامعه اطلاعاتی است. جامعه ای که در آن دانایی و میزان دسترسی و استفاده مفید از دانش، دارای نقشی محوری و تعیین کننده است. گستره کاربرد و تاثیرات آن در ابعاد مختلف زندگی امروزی و آینده جوامع بشری به یکی از مهمترین مباحث روز جهان مبدل شده و توجه بسیاری از کشورهای جهان را به خود معطوف کرده است

اما در تعریف فناوری اطلاعات و ارتباطات می توان گفت؛ فناوری عبارت است از گردآوری، سازماندهی، ذخیره و نشر اطلاعات اعم از صوت، تصویر، متن یا عدد که با استفاده از ابزار رایانه ای و مخابرات صورت پذیرد.

صرفه نظر از تعاریف متنوع و دامنه وسیع کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخشهای مختلف زندگی بشری، دسترسی سریع به اطلاعات و انجام امور بدون در نظر گرفتن فواصل جغرافیایی و فارغ از محدودیتهای زمانی محوری ترین دستاورد این فناوری است.

می توان از ارتباطات مطمئن و در دسترس بصورت کارآمد، به عنوان بخشی از ابزار مطرح سازی مشکلات جهانی بهره گرفت. ممکن است فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی به تنهایی گرسنه ها را سیر نکند، گرسنگی را ریشه کن نکند، یا مرگ و میر کودکان را نکاهد، اما عواملی بیش از پیش و با اهمیت هستند که رشد اقتصادی و برابری اجتماعی را به حرکت درمی آورند.

فناوری اطلاعاتی و ارتباطی؛ تولید، تنوع و توزیع کارآمد محصولات کشاورزی را مقدور می سازد و امکان عرضه خدمات اولیه بهداشتی به افراد بسیار نیازمند مناطق محروم از تسهیلات بهداشتی را فراهم تر می سازد. همچنین به آموزگاران این امکان را می دهد که دانش خود را به دورافتاده ترین نقاط این سیاره برسانند. دسترسی به فناوری اطلاعات می تواند ایجاد شرکتهای کوچک و گروه بندی فقیرترین و دورافتاده ترین مناطق جهان را تقویت کند و به آنها کمک کند و بخش عمده بازارهای داخلی و جهانی را به هم پیوند دهد.

فناوری اطلاعات امکان جهش زیر ساختهای فقیر را طوری فراهم ساخته که دوری از بازارها دیگر عامل زیان نیست و کانالهای توزیع ناکارآمد، دیگر از میان رفته و به گذشته ها متعلق می شوند.

▪ فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود حکومت گردانی برجای گذارد، می تواند به مردمی که دورافتاده، زبان بسته و غیر قابل بروز بوده اند صدایی بدهد که بتوانند صرف نظر از جنسیت و مکان زندگی خود سخن بگویند. با این اوصاف با پذیرش قدرت فراوان فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در بهبود و اعتلای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم، باید آن را محور تمام راهبردهای توسعه قرار دهیم.

▪ بر همین اساس نظریه هایی مانند ایجاد دولتهای الکترونیکی، شهرهای الکترونیکی، آموزش الکترونیکی، و تجارت الکترونیکی مطرح گردید و ظرف چند سال اخیر در برخی از کشورها پیشرفت های قابل توجهی نموده است.

[ چهارشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۹ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]


واژه انگلیسی satellite به معنی ماهواره می باشد . لغت ماهواره طبق تعریف به سامانه ای گفته می شود که در مداری به دور یک سیاره در حال گردش باشد.انرژی زیادی برای قرار دادن یک ماهواره در مدار مورد نیاز است.این انرژی معمولا با کاربرد راکت به دست می آید. به طوری که راکت ماهواره را با سرعت مورد نیاز بالا برده و در مدار رها میکند در دوره کنونی ،ماهواره و فن آوری های وابسته , آنچنان در تاروپود زندگی بشر نفوز کرده و به پیش می تازد که نقش تعیین کننده آن در دگرگونی تمدن بشری , قابل توجه است.لز این رو فن آوری ماهواره به عنوان شاخه ای مهم در پژوهش های فضایی , جایگاه ویژه ای در زمینه های مختلف ارتباطی پیدا کرده است. اولین ماهواره مصنوعی اسپوتنیک Sputnik بود که توسط شوروی در 4 اکتبر 1957 شروع به کار کرد . که این باعث به راه افتادن یک رقابت فضایی بین شوروی و آمریکا شد . آمریکا نیز اولین ماهواره خود را در 31 ژانویه 1958 به فضا پرتاب کرد . بزرگترین ماهواره مصنوعی که هم اکنون به دور زمین می چرخد ایستگاه بین المللی فضایی می باشد .

تقسیم بندی ماهواره ها

انواع ماهواره ها را مي توان به هفت گروه زير تقسيم بندي نمود:

مخابراتي(communications satellites) :ارسال و دريافت سيگنال هاي راديويي و تلويزيوني و پخش برنامه

تحقيقاتي(research satellites):انجام پروژه هاي علمي و تحقيقاتي

زمين شناسي يا مشاهده زمين(earthobservation satellites) :بررسي سطح زمين و تهيه نقشه هاي ماهواره اي از زمين

جهت يابي(navigational satellites):موقعيت يابي کشتي ها،هواپيما ها و اتومبيل هاي بهرمند از GPS

جاسوسي(reconnaissance or spy satellites):بررسي و تحليل موقعيت و تحرکات نظامي کشور يا کشورهاي ديگر

زيستيbiosatellites)):حمل انسان يا ساير موجودات زنده به فضا جهت آزمايشات علمي در آنجا

هواشناسي(weather satellites):بررسي شرايط آب و هوايي زمين و رديابي تغييرات جوي

 کاربردهای ماهواره های ارتباطی

ماهواره‌های ارتباطی از لحاظ كاربرد‌های آن‌ها به سه نوع، طبقه‌بندی می‌شوند:

1. ماهواره‌های ارتباطی نقطه به نقطه: این نوع ماهواره فقط پیام را از یك فرستنده نیرومند، به یك دستگاه گیرنده نیرومند می‌رساند تا از آن‌جا برای استفاده عمومی پخش شود. مهم‌ترین موارد استفاده این قبیل ماهواره‌ها عبارتند از: توسعه ارتباطات تلفنی و تلگرافی، انتقال صفحات روزنامه‌ها، تقویت فرستنده‌های رادیویی و تقویت فرستنده‌های تلویزیونی.

2. ماهواره‌های توزیع‌كننده: این دسته از ماهواره‌ها، برنامه‌های تلویزیون را به‌طور مستقیم از فرستنده اصلی به فرستنده‌های محلّی منتقل می‌كنند. ماهواره‌های مولینا و ارلی برد كه توسط شوروی و آمریكا به فضا فرستاده شدند، از این قبیل هستند.

3. ماهواره‌های پخش غیرمستقیم: این‌گونه از ماهواره‌ها برنامه‌های تلویزیونی را در سراسر جهان، مستقیماً از فرستنده‌ها به دستگاه‌های گیرنده شخصی می‌رسانند.

   مدار ماهواره ها

 ماهواره در یک مسیر بسته که آن را مدار ماهواره می‌نامند، به دور زمین در گردش است. این مسیر ممکن است دایره‌ای یا بیضی شکل باشد و مرکز زمین در مرکز این مسیر یا در یکی از کانون‌های بیضی آن قرار دارد. ماهواره درصورتی که تحت تاثیر نیروهای گرانشی دیگری قرارنگیرد، همواره درصفحه‌ای به نام صفحه مداری به گردش خود به دور زمین ادامه می دهد. حرکت این صفحه مداری به پریود مدار و زاویه صفحه با صفحه استوا بستگی دارد. اگر این زاویه صفر باشد، صفحه مداری منطبق بر صفحه استوایی زمین می‌شود. عموما ماهواره‌ها بروی چهار نوع مدار که بستگی به نوع کاربرد ماهواره دارد، قرار می گیرند:

 *     مدار پائین زمین

*مدار قطبی

*مدار زمین‌ایست

*مدار بیضوی

ماهواره‌های مدار پائین زمین

به ماهواره‌هایی که در در فاصله نسبتا کمی از سطح زمین قرار دارند، ماهواره‌های مدار پائین زمین گفته می‌شود. بیشترین ارتفاع این نوع ماهواره‌ها از سطح زمین بین ۳۲۰ تا ۸۰۰ کیلومتر است. مسیر حرکت این ماهواره‌ها از غرب به شرق و هم جهت با دوران زمین بدور خود است.

بدلیل نزدیکی فاصله این نوع ماهواره‌ها از سطح زمین، سرعت حرکت این ماهواره‌ها خیلی بیشتر از سرعت دوران زمین بدور خود است. گاهی سرعت این نوع ماهواره‌ها به ۲۷۳۵۹ کیلومتر در ساعت نیز می رسد. با این سرعت، این نوع از ماهواره‌ها می توانند در هر ۹۰ دقیقه، یک دور کامل بدور زمین بگردند.

برخی از ماهواره‌های هواشناسی، ماهواره‌های سنجش از دور و ماهواره‌های جاسوسی از این نوع‌اند.

  ماهواره‌های مدار قطبی

ماهواره‌های مدار قطبی نوعی از ماهواره‌ها را گویند که مسیر مدار حرکت آنها عمود بر خط استوا و مسیر دوران از قطبهای شمال و جنوب می گذرد.

بعضی از ماهواره‌های هواشناسی، ماهواره‌های سنجش از دور و ماهواره‌های جاسوسی از این نوع‌اند.

ماهواره های مدار زمینی

این در حالت کلی بروی مدار زیرزمینی است و بر بالای خط استوا، در فاصله ۳۳۶۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار داند .

این نوع ماهواره‌های در فضا در مکانی ثابت قرار دارند و همراه با دوران زمین بدور خود، می‌گردند و بدلیل همین ثبات دارای سایه‌ای ثابت (معروف به «جای‌پا») بر زمین هستند.

به مدار geosynchronous مدار زمین‌ایست و یا مدار کلارک نیز گفته می‌شود .

تمام ماهواره های مخابراتی و تلویزیونی از این نوع هستند.

ماهواره‌های مدار بیضوی

این ماهواره‌ها دارای مداری بیضوی هستند.

دو نقطه مهم از مدار این ماهواره ها نقطه اوج و نقطه حضیض آنها است: قسمتی که به سطح زمین نزدیک می شوند به نام نقطه حضیض نامیده می‌شود. قسمتی که از سطح زمین دور می‌شود به نام نقطه اوج نامیده می‌شود

مسیر حرکت و دوران این نوع ماهواره مانند ماهواره‌های قطبی از سمت شمال به جنوب است. چون اکثر ماهواره‌های مخابراتی در مدار زمین‌ایست قرار گرفته‌اند، این ماهواره‌ها هیچ پوششی بروی قطب‌های شمال و جنوب ندارند. به همین دلیل و جهت پوشش قطب‌ها از ماهواره‌های مدار قطبی استفاده می‌شود. در واقع این نوع از ماهواره ها شمالی‌ترین و جنوبی‌ترین قسمت نیمکره‌ها را پوشش می دهند.

[ یکشنبه نهم خرداد ۱۳۸۹ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 

منظور ازشکاف ديجيتالي بيان نابرابري هاي ملي و بين المللي در زمينه دسترسي به فناوري اطلاعات و ارتباطات است .نابرابري بهره مندي از فناوري اطلاعات و ارتباطات در بهبود کيفيت زندگي شامل زير ساخت هاي مخابراتي،کيفيت شبکه هاي انتقال پيام،بهره مندي از رايانه،ميزان مشارکت در توليد،توزيع و مصرف اطلاعات،کيفيت و ميزان تحول درسيستم هاي ارتباطاتي،شبکه هاي ذخيره و توزيع اطلاعات،شمار متقاضيان و مصرف کنندگان اطلاعات با استفاده از فناوري هاي نو ارتباطاتي،شبکه هاي ذخيره و توزيع اطلاعات،شمار متقاضيان ومصرف کنندگان اطلاعات با استفاده از فناوري هاي نو،کيفيت رسانه ها،بهره گيري از اينترنت در بازرگاني،خدمات عمومي،همکاري بين المللي و غيره است.

مفهوم شکاف ديجيتالي از نظر فني از طريق شاخص هاي زير اندازه گيري مي شود:

1-ميزان و کيفيت زير ساخت هاي مخابراتي

2-تعداد کاربران و جغرافياي جمعيت شناسي آنها(زنان،مردان،نوجوانان ،بزرگسالان و..)

3-ميزان برخورداري ازفناوري ديجيتالي مانندتلفن ثابت،تلفن سيارو...

4-هزينه نرم افزارها و سخت افزارهايي که بهره گيري از شبکه جهاني اينترنت را ميسر مي سازند

5-ميزان و کيفيت سواد فناورانه در جامعه

6-ميزان محتواي بومي بازبان محلي در مجموعه محتواي رايج دراينترنت

7-ضريب نفوذ اينترنت در ميزان بهره گيري از آن در صنايع ،تجارت،خدمات عمومي و...)

8-ميزان وکيفيت بهره گيري از اينترنت در آموزش رسمي و غير رسمي،پژوهشي وهمکاري هاي پژوهشي

9-ضريب نفوذ اينترنت در خانواده و فرايند آموزش فرزندان

۱۰-حدود جغرافيايي دسترسي به اينترنت در شهرها و روستاها

[ جمعه دهم اردیبهشت ۱۳۸۹ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 

یکی از بزرگترین تحولات پیش روی برودکست، گذر از آنالوگ به دیجیتال است. تلویزیونی که در حال حاضر مشاهده می کنیم تلویزیون آنالوگ است.

تلویزیونی با فرستنده های زمینی آنالوگ به آنتن تلویزیون ما می رسد و تنها تجهیز لازم برای دریافت سیگنالهای تلویزیونی، آنتن مناسب و استاندارد است. در این سیستم تعداد شبکه های تلویزیونی قابل ارائه بسیارمحدود است .و عمده ترین سرویس قابل ارائه روی آن تله تکست است. اما در تلویزیون دیجیتال، سیگنالهای تلویزیونی دیجیتال شده از طریق فرستنده های دیجیتال ارسال می گردد. با توجه به اینکه تلویزیونهای ما امکان دریافت سیگنالهای آنالوگ را دارد، لازمست دستگاه مبدل دیجیتال به آنالوگ نظیر رسیور ماهواره در کنار تلویزیون اضافه شود که سیگنالهای دیجیتال را دریافت کرده و آنها را به دستگاه تلویزیون منتقل نماید. اصطلاحا به این دستگاه، ست تاپ باکس گفته می شود.

سیستم دیجیتال، تجربه ای جدید در عرصه تماشای تلویزیون  بوجود می آورد. چرا که علاوه بر ایجاد امکان ارائه شبکه های تلویزیونی بیشتر، کیفیت صدا و تصویر نیز بهبود می یابد. برخی از مزایای تلویزیون دیجیتال عبارتند از:

    امکان ارائه تعداد شبکه های بیشتر

    کیفیت صداو تصویر بالاتر نسبت به آنالوگ

    امکان ارائه اطلاعات اضافی کنار تصویر

    راهنمای الکترونیکی برنامه ها

    رادیو همراه با تلویزیون

    ارائه خدمات ویژه نابینایان و ناشنوایان

 

[ دوشنبه هفتم دی ۱۳۸۸ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 

فایرفاکس مرورگری بسیار انعطاف پذیر است که تقریبأ، هر نقطه ای از آن را میتوان با استفاده از تنظیمات داخلی و یا افزونه ها، بطور دلخواه ویرایش نمود. یکی از بخشهای مهم فایرفاکس، بخش Config آن است که با تایپ عبارت about:config میتوانید به آن دسترسی داشته باشید. about:config را در اصل میتوان پشت پرده فایرفاکس دانست که با استفاده از آن، اعمال تغییرات فراوانی در مرورگر امکان پذیر است.

اکنون  17 ترفند استثنایی در بخش about:config فایرفاکس

چگونه، فایرفاکس خود را با ویرایش کلیدهای بخش Config، به شکل و حالت دلخواه خود در آورید؟ هیچکدام از این تنظیمات در بخش Options فایرفاکس نیست و به به همین دلیل می تواند برای هر کاربری تازگی داشته باشد.

 ابتدا پیش از هر کاری بایستی به محیط about:config فایرفاکس وارد شوید. بدین منظور فایرفاکس را اجرا نمایید. سپس عبارت about:config   را در نوار آدرس وارد کرده و دکمه Enter را بزنید. اگر با پیغامی مواجه شدید روی دکمه I'll be careful, I promise! کلیک کنید.

به بخش Config خوش آمدید! در ادامه برای شما کاربرد و نحوه تغییر 17 کلید که وظایف جالبی را بر عهده دارند را در قالب 17 ترفند مطرح میکنیم.

پس از اجرای هر ترفند کافی است فایرفاکس را بسته و آن را از نو باز کنید تا تغییر اعمال گردد.

1- تعیین میزان حداکثر و حداقل بزرگنمایی بر روی صفحات

با نگه داشتن کلید Ctrl و حرکت دادن غلتک موس میتوانید بر روی صفحات Zoom کنید، چه به بیرون و چه به داخل. حال با ویرایش کلیدهای زیر، میتوانید حداکثر و حداقل میزان بزرگنمایی را مشخص کنید:

به دنبال کلید zoom.maxPercent بگردید. این کلید حداکثر میزان «زوم به جلو» صفحات و اشیا داخل آن را مشخص میکند. با وارد کردن عدد مورد نظر، درصد حداکثر زوم را مشخص کنید.

به دنبال کلید zoom.minPercent بگردید. این کلید حداقل میزان «زوم به عقب» صفحات و اشیا داخل آن را مشخص میکند. با وارد کردن عدد مورد نظر، درصد حداقل زوم را مشخص کنید.

2 - تعیین حداقل و حداکثر طول تب ها ...


ادامه مطلب
[ سه شنبه دهم آذر ۱۳۸۸ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 

سونی به تازگی دو فن‌آوری جدید برای ضبط و پخش تصاویر سه بعدی معرفی کرد .

به گزارش بی‌بی‌سی، سونی قرار است به زودی دوربینی را معرفی کند که قادر است تنها با یک لنز تصاویری سه بعدی ایجاد کند.

اکثر دوربین‌های تولید تصاویر سه بعدی این کار را با گرفتن تصویر از زوایایی مختلف و ترکیب‌ آن‌ها با هم انجام می‌دهد ولی دوربین جدید سونی با گرفتن تصویری که با آینه شکسته و بر روی دو سنسور ضبط شده‌است، تصاویر هموار و یکنواختی ایجاد می کند.

قرار است تا این دوربین تک لنزی در نمایشگاه الکترونیک Ceatec در توکیو ژاپن به نمایش در خواهد آمد.

برای مشاهده این تصاویر از عینک‌های پولاریزه مخصوصی استفاده می‌شود ولی بدون آن‌ها نیز می‌توان تصاویر ساده دو بعدی را تماشا کرد.

در هفته‌ای که گذشت سونی محصول جدیدی از لابراتورا تحقیقات اروپای خود را معرفی کرد. این محصول یک دوربین سه بعدی مخصوص مسابقات ورزشی است که با 3 دوربین ثابت تمام زوایای یک رویداد ورزشی را پوشش می‌دهد.

جان استون مدیر تحقیقات سونی پروفشنال می‌گوید: "هر دوربین یک سوم سرعت تصاویر را ضبط می‌کند و به دلیل هماهنگ بودن نقطه فکوس آن‌ها، تصاویر هر سه دوربین را می‌توان با یکدگیر ترکیب کرد. با داشتن اطلاعات عمق هر تصویر می‌توانیم در زمان ترکیب، هر پیکسل سه بعدی را با این اطلاعات تشکیل دهیم.

استون می‌گوید که فن‌آوری‌های امروز هنوز تا عمومی ساختن تماشای مسابقات ورزشی به طور سه بعدی فاصله دارند ولی امیدوار است تا سال 2010 این فن‌آوری به طور تبدیل شود.

منبع:همشهری آنلاین

[ یکشنبه دوازدهم مهر ۱۳۸۸ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 

 

نشر الکترونیکی به همه فن آوری هاوچگونگی استفاده

از ابزارهای الکترونیکی اطلاق می شود که در خدمت چاپ و نشر و

 انتشار آثار در معانی جدید و از راه شبکه های اطلاعاتی رایانه ای است.

تقسیم بندی نشر الکترونیکی به دو صورت است:

۱-فرایند چاپ و نشر به کمک رایانه و امکانات الکترونیکی

۲-نشر بدون چاپ به کمک رایانه در محیط الکترونیکی (Ebook)

نشر الکترونیکی به هر دو معنایی که گفته شد شامل

مزایایی است :

اول آنکه در مرحله چاپ و پیش از چاپ به یک مرحله تبدیل و از صرف وقت و هزینه جلوگیری می شود.دوم بسیاری از مراحل ریز و فرعی نشر حذف می شود برای مثال،حذف مرحله عکاسی از نشر که فن آوری های بسیاری در محدوده آن عرضه شده است.سوم دستگاه های و تجهیزات چاپ و نشر کوچکتر ،ساده تر و مختصر خواهند شد به گونه ای که بتوان طیف گسترده ای از فعالیت ها را در زیر یک سقف و در محل کوچکتری انجام داد.چهارم با استفاده از فن آوری های ارتباطات دوربرد فاصله جغرافیایی را از بین خواهد برد و راه برای نشر جهانی ،بین المللی و بدون مرز باز خواهد شد.پنجم بسیاری از تخصصهای لازم در نشر به بسته های نرم افزاری تبدیل می شود و از این راه بر توان نشر در همه جا افزوده خواهد شد و ششم نشر بیش از پیش اقتصادی و سود اور می شود و موانع موجود برای سرمایه گذاری های کلان را از بین می برد.

[ سه شنبه نهم تیر ۱۳۸۸ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 

۱- انتخاب  موضوع

۲-طرح تصویری گزارش

 ۳-تهیه گزارش و تجهیزات مورد نیاز

 ۴-ویرایش برای محیط وب

 ۵- تولید

 ۱-انتخاب موضوع

 بهترین گزارش چندرسانه ای، گزارشی است که چند بعدی باشد. فیلم، جلوه‌های گرافیکی مناسب، نقل قول‌های طلایی، صداهای ضبط شده و عکس لازمه‌های یک گزارش خوب است. چندرسانه‌ای‌ها از تمام قدرت هر رسانه بهره می‌گیرند تا ماجرا را به بهترین نحو روایت کنند و خواننده را جذب کرده و تا پایان با خود همراه کنند.

 گزارش‌های چندرسانه‌ای معمولا غیرخطی هستند. در این حالت شما به خواننده یا بیننده اجازه می‌دهید هر کدام از قسمت‌های گزارش را که می‌خواهد انتخاب کند و در هر زمانی که می‌خواهد مطلب را ببیند یا بخواند.

 در حالی که که موضوع خود را انتخاب می‌کنید، به این نکته توجه داشته باشید: از فکر کردن به « قسمت اول»، « قسمت دوم» و ... گزارش خودداری کنید و در عوض به « این قسمت»، «آن قسمت» فکر کنید و بعد رسانه مناسب برای روایت هر قسمت از  گزارش خود را انتخاب کنید. ماجرا را به صورت خطی در ذهن خود تعریف نکنید.

 اطلاعات ابتدایی را گردآوری کنید

 پیش از آنکه کار را شروع کنید، تا آنجا که امکان دارد اطلاعات جمع آوری کنید و همه را در یک طرح اولیه (یک طرح کلی از گزارش) بگنجانید، سپس از بطن آن، مهمترین قسمت‌های ماجرا را برای ساخت چندرسانه ای انتخاب کنید. این بدین معنی است که باید با منابع مختلف مصاحبه اولیه داشته باشید، برای مراحل انجام کار پیش‌بینی‌های لازم را کرده و منابع مکتوب و اینترنتی مرتبط با موضوع را بررسی کنید. منابع تصویری لازم - عکس، فیلم، نقشه و گرافیک - را جمع آوری کنید تا در مراحل بعدی بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. تمام انواع کارهایی که ...


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم خرداد ۱۳۸۸ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

 

 

وب‌سایت مرکز آموزش موسسه‌ی همشهری با نام "مدرسه همشهری" فعالیت آزمایشی خود را آغاز کرد.

حسن نمک‌دوست‌تهرانی ـ مدیر مرکز آموزش همشهری - در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این مطلب اظهار کرد: در حال حاضر وجوهی که در مراکز رسمی آموزش رسانه‌یی مورد توجه قرار می‌گیرد تا حدودی با آنچه در فضای حرفه‌یی‌ فعالیت رسانه‌یی می‌گذرد، فاصله دارد و راه‌اندازی وب‌سایت مدرسه همشهری راهی برای نزدیک‌تر کردن این دو فضا به یکدیگر خواهد بود.

وی افزود: در این وب‌سایت سعی خواهیم کرد الگوهای کلاسیک که در مراکز رسمی آموزشی ارتباطات وجود دارد را به آموزش‌هایی که لازمه فضای واقعی کار در حوزه‌های مختلف دانش رسانه‌یی‌، روزنامه‌نگاری، روابط عمومی و غیره است، نزدیک‌تر کنیم. درواقع هدف از راه‌اندازی وب‌سایت مدرسه‌ همشهری نزدیک‌تر کردن آموزش به فضای حرفه‌یی و بالعکس است.

او ادامه داد: علاوه بر این در دو سال گذشته برگزاری دوره‌های آموزشی چندرسانه‌یی یکی از فعالیت‌های مرکز آموزشی همشهری بوده ‌است که راه‌اندازی این وب‌سایت، کارگاه عملی این دوره‌ها نیز محسوب می‌شود.

مدیر مرکز آموزش همشهری تصریح کرد: وب‌سایت مدرسه همشهری تحریریه‌ای کوچک دارد که پای ثابت کار در این وب سایت هستند، اما قسمت اصلی کار آن بر دوش تمامی کسانی است که علاقه‌مند هستند در حوزه‌ رسانه، ارتباطات، روابط عمومی، تبلیغات و غیره فعالیت داشته باشند؛ آن‌ها می‌توانند از طریق تلفن،‌ فکس و پست‌الکترونیکی که در این وب‌سایت درج شده است مطالب خود را به تحریریه ارسال کنند.

او اضافه کرد: تمام مطالبی که از وجوه آموزشی برخوردار باشند حتی با وجود نگاه‌های متفاوت آموزشی در آن‌ها در این سایت منتشر خواهند شد، ضمن این که قرار است به زودی بخش‌های دیگری مانند فن‌آوری‌های نوین ارتباطی و تبلیغات هم به سرفصل‌های موجود در سایت مدرسه همشهری اضافه می‌شوند.

به گفته نمک‌دوست در حال حاضر برخی اشکالات فنی در سایت وجود دارد، ضمن اینکه سرفصل‌ها و جهت‌گیری مطالب آن نیز باید با کمک و راهنمایی اهالی رسانه و اساتید ارتباطات مشخص‌تر شود که این امر باعث می‌شود فعالیت رسمی این سایت به بعد از تعطیلات سال نو موکول شود، البته قطعا آنچه بعد از آغاز فعالیت رسمی سایت شاهد خواهیم بود از نظر ماهوی با آنچه امروز می‌بینیم تفاوتی نخواهد داشت.

گفتنی است در حال حاضر در وب‌سایت مدرسه همشهری با آدرس الکترونیکی http://www.hamshahritraining.ir مطالبی با سرفصل‌های دانش ارتباطات، روزنامه‌نگاری، روابط ‌عمومی و درسنامه از شکرخواه، سلطانی‌فر، قاضی‌زاده، صدیقی و عباس‌زاده و هم‌چنین گفت‌وگوهایی با دکتر کاظم معتمدنژاد و دکتر فرقانی فابل مشاهده است.

منبع:مدیا نیوز

[ پنجشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۷ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 

تبليغات از طريق تلفن همراه فرصت هاي بسياري را براي شرکت هاي مختلف ، در جهت تبليغات تجاري ويا تداوم ارتباط با مشتريان به وجود آورده است. تبليغ با استفاده از فناوري اطلاعات و ارتباطات متل smsهم از نظر کمي مي تواند بسيار گسترش يابد و هم از نظر کيفي با سيتم هاي تعاملي اطلاع رساني ارتقاء مي يابد.

ايده اضافه کردن smsيا سرويس پيام کوتاه به امکانات تلفن همراه،در دهه 1980 شکل گرفت.اولين smsدر دسامبر 1992 به وسيله آقاي ورث به آقاي ريچارد در کشور انگلستان ارسال شد.

نقاط قوت وضعفsms

 امروزه مديران بازازيابي،smsرا به عنوان تکنولوژي نويني براي ارائه سرويس بهتر به مشتريان ب کار مي گيرند. در نتيجه اين تفکر، ارائه خدمات متنوع به مشتريان به سهولت مسير بوده و شرکت مي تواند با مشتريان بالفعل و بالقوه خود به راحتي ارتباط برقرار کند.اما اينکه توان به کارگيري به عنوان يک رسانه تبليغاتي موثر را دارد يا خير، به شناخت دقيق مزايا و معايب آن از يک طرف و مقايسه آن با ساير رسانه هاي تبليغات از طرف ديگر بستگي دارد. تا از اين رهگذر امکان انتخاب و به کارگيري صحيح آن فراهم آيد.

مزاياي sms

 مهم ترين مزاياي smsعبارتند از:

دسترسي دائم:صاحبان تلفن همراه، اين وسيله را در اکثر اوقات شبانه روز ودر اکثر اماکن همراه خود دارند.از اين رو شرکت مي تواند ... 


ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۷ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

دكتر يحيي كمالي پور

مقدمه

اكنون كه مرحلة گذارا به سال 2000 و جهش و قرن بيست و يكم را مي‎گذارنيم، كشورهاي در حال توسعه همچون ايران براي نيل به پيشرفت يا حتي رقابت با كشورهاي توسعه يافته چون ژاپن نه تنها بايد خود را با الگوهاي تغيير يابنده جهاني منطبق با فرهنگ بومي هماهنگ سازند، بلكه همچنين بايد ضمن تماس با روند جاري و آتي تكنولوژي‎هاي ارتباطي پديد آمده، به توانائي‎هاي خود وقوف يافته، به ابداع روش‎هايي براي آموزش، يادگيري، كار، تفريح، و فعاليت در جهاني بپردازند كه اجزاي آن به طور فزاينده به هم وابسته است. جهاني كه به سوي كوچك‎تر شدن و در عين حال پيچيدگي بيشتر سير مي‎كند؛ جهاني كه در آن اطلاعات، محرك عمده، دانش، موجد قدرت و رسانه‎هاي جمعي داراي نقشي كليدي است. به گفتة (بن – بگديكيان) «قدرت رسانه‎اي همانا قدرت سياسي است». و اضافه مي‎كند: «وقتي پنجاه مرد و زن كه رؤساي شركتها باشند، بيش از نيمي از اطلاعات و عقايدي را كه به دست 220 ميليون امريكايي مي‎رسد هدايت مي‎كنند، زمان آن براي امريكايي‎ها فرا رسيده كه به بررسي نهاده‎هايي بپردازند كه تصوير روزانه جهان را از آنها دريافت مي‎كنند». (Bagdikian,1992, p,31) و از آنجا كه ايالات متحده در رأس صادركنندگان محصولات فرهنگي در جهان قرار دارد، شهروندان كشورهاي مصرف كننده بايد همچنين اشاره احتياط برانگيز بگديكيان را جدي بگيرند و به بررسي منابع خوراك دهنده رسانه‎ها و بازارهاي تفريحي خود بپردازند. امروزه اين قدرت است كه...
ادامه مطلب
[ شنبه شانزدهم آذر ۱۳۸۷ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

باريکترين پخش کننده موسيقي جهان با ضخامت 5/4 ميلي متر توسط چيني ها به معرض نمايش گذاشته شد.

به گزارش portabel players،شرکت china vasion  موفق به توليد پليري شده است که تنها 5/4 ميلي متر ضخامت دارد و به عبارتي باريک ترين پخش کننده موسيقي است که در بازار ديده مي شود. اين پلير به يک صفحه نمايشگر8/1اينچي که توانايي پخش فايل هاي تصويري را با وضوح 128*160 پيکسل دارد مجهز بوده که از اين حيث به برخي از پلير هاي سري SوA شرکت سوني شباهت دارد.شما مي توانيد روي يک پخش کننده مقدار 4 گيگابايت فايل صوتي و تصويري بار گذاري کنيد زيرا از يک حافظه 4 گيگا بايتي از نوع فلش برخوردار است. البته امکان ارتقاي اين ظرفيت با استفاده از يک کارت حافظه وجود ندارد.

کليد هاي پايين نمايشگر همگي لمسي هستند و جلوه زيبايي به دستگاه مي دهند. همچنين راديويFM ، ميکروفون براي ضبط صدا و پورت USB2.0 از ديگر امکانات باريکترين دستگاه جهان هستند.

منبع:هفته نامه عصر ارتباط

[ جمعه یکم آذر ۱۳۸۷ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

يكي از ساختارهاي جديد سازماني همان سازمانهاي مجازي است. تعريف استانداردي از اين نوع سازمانها در دسترس نيست،  اما براي نشان دادن طيف وسيع تعريفهاي ارائه شده از اين نوع سازمانها به طور خلاصه تعاريف زير را مي آوريم:

_سازمان مجازي يك سازمان كوچك و مركزي است كه منابع اصلي خود را از ساير سازمانها تامين مي كند. يك سازمان مجازي از نظر ساختار بسيار متمركز است و بندرت داراي واحدها و دواير تخصصي يا وظيفه اي است.

_ سازمان مجازي بسياري از فعاليتهاي خود را از منابع خارجي تامين مي كند و ساختاري به وجود مي‌آورد كه در آن به جاي انجام وظايف سنتي در هر واحد داخلي، واحدهاي خارجي عهده دار انجام آن وظايف شوند.

_ سازمان مجازي را شبكه موقتي از واحدها و سازمانهاي مستقل دانسته اند كه شامل توليد كنندگان، مشتريان و رقباست. اين واحدها به وسيله فناوري اطلاعات به هم پيوند مي خورند و قدرت مي يابند تا از فرصتهاي جديد نهايت استفاده را ببرند.

 ويژگيهاي سازمانهاي مجازي

 ويژگي اين سازمانها اصولا با عناويني مانند غير سلسله مراتبي، افقي و جهاني مطرح مي شود. اما به طور خلاصه مي توان اين ويژگيها را در پنج ويژگي اصلي زير خلاصه كرد:

 الف- ساختارهاي افقي: ظهور سازمانهاي افقي به عنوان پاسخي به تشديد رقابت در محيط‌هاي عملياتي است كه توسط افزايش رقابت جهاني و پيشرفتهاي اخير در فناوري اطلاعات و حمل و نقل ايجاد شده است. افقي شدن سازمانها سطوح مديريت در سازمان را كاهش مي دهد و...


ادامه مطلب
[ جمعه هفدهم آبان ۱۳۸۷ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

 

تكنولوژي هاي دوسويه نوين ارتباطي در عين حال داراي ويژگي هاي مهم هستند كه مي توان آن ها را چنين برشمرد:

 

  1-تعاملي بودن (interectivity)  : به مفهوم دو سويه شدن و دارا شدن و ويژگي هاي كانال هاي بين فردي و جمعي به طور همزمان و تغيير مفهوم جريان يكسويه اطلاعات (one.to many flow)

 

 2-جمع زدايي (Dimassificaion ) : به اين معني كه اكنون ...


ادامه مطلب
[ چهارشنبه دوم مرداد ۱۳۸۷ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 

چند رسانه اي را مي توان سيستمي دانست که مي توان پردازش حداقل دو رسانه از رسانه هاي فوق را داشته باشد ( به صورت همزمان و يکپارچه ) و يک برنامه چند رسانه اي مجموعه اي گوناگون از منابع سمعي و بصري، داده ها و دستورات است. همچنين يک سيستم چند رسانه اي به دو صورت غير فعال  و تعاملي  قابل استفاده است...


ادامه مطلب
[ یکشنبه دوم تیر ۱۳۸۷ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

 

با رونق گرفتن اينترنت در جوامع بشري همه چيز را مي توان به صورت الكترونيكي در اختيار گرفت. اين رسانه جديد كه چندين رسانه را به صورت يكپارچه در خود گرد اوري كرده است ،به شكلي آرام و خزنده كاربران را دچار سرسام الكترونيكي كرده است . هزاران هزار سايت ، ميليون ها وبلاگ و ميلياردها صفحه اينترنتي در اختيار كاربران قرار گرفته است و تنها با يك كليك انواع اطلاعات راست و يا دروغ در اختيار افراد قرار مي گيرد.اما هرچقدرهم كه قدرت پردازش و تجزيه و تحليل انسان قوي باشد امكان رهايي از اين چتر عالم گير وجود نخواهد داشت و سايت ها و وبلاگ هاي زيادي اشخاص را به خود فرا مي خواندبدين گونه انسان ها به موجوداتي بدل خواهند شد كه از يك سو با گستره انبوهي از اطلاعات مواجه شده و از سويي ديگر امكان تفكر و تعمق را از دست خواهند داد.

[ چهارشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۸۷ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

 

طراحي سيستم هاي پيشرفته تصوير برداري ماهواره اي با قابليت بالاي نظارت ، به عنوان يك پيشرفت بزرگ علمي و عرضه توسعه فناوري هاي ارتباطي محسوب مي شوند.همچنين كشورهاي پيشرفته و صاحب فناوري ساخت ماهواره به دنبال بدست آوردن امكانات گسترده تر در بهره گيري از فضا به منظور برتري هاي اطلاعاتي بر ديگر كشورها هستند .در اين ميان سنجش از دور به عنوان علمي با گستره وسيع قادر است با بهره گيري از ماهواره ها به اندازه گيري و ارزيابي عوارض بر روي زمين ،هوا و دريا بدون حضور فيزيكي بپردازند.ماهواره ها به عنوان يك ابزار جادويي براي برتري هاي همه جانبه اطلاعاتي كشورهاي صاحب اين فناوري  مطرح است .ولي كشورهاي توسعه نيافته در بهره برداري از آن سبب شده است اين كشورها به سيستم هاي پيشرفته وابسته باشند.اما كشورهاي در حال توسعه نيز برآن هستند كه با توسعه ماهواره هايي  با قابليت هاي بالا ودر عين حال ارزان تر سيستم ملي سنجش از دور خود را گسترش دهند.

[ جمعه دهم خرداد ۱۳۸۷ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 

شايد شما نيز جزو افرادي باشيد كه زمان لازم براي راه‌ اندازي سايت يا وبلاگ نداشته باشيد و معتقد باشيد كه داشتن سايت و وبلاگ مستلزم به روز كردن آن است و در نتيجه شما نمي توانيد بي‌مسئولانه رفتار نماييد.
   
Google اين مشكل را با دراختيار گذاشتن صفحات اختصاصي به كساني كه در اين موتور جستجوگر  داراي ايميل تحت عنوان  Gmail مي باشند حل كرده است. براي ورود به اين صفحه ابتدا
http://www.googlepages.com/ یا  http://pages.google.com/  را وارد نماييد كه پس از ورود از شما  user name  و password ايميل شما را مي خواهد كه ان را وارد مي نماييد و سپس وارد صفحه اصلي http://pages.google.com/ مي شويد.
   در اين قسمت Create a new page وجود دارد كه عنوان مورد نظر صفحه تان را وارد كنيد و سپس روي عبارت Create and Edit  موجود كليك مي نمايد، صفحه اي كه داراي سر صفحه، ستون‌ها مي باشد ظاهر مي شود كه مي توان هم نوشته و هم عكس [از قسمت Image ] را در قسمت مربوطه قرار داد و در صورت نياز به تغيير مي توان از قسمت change layout براي تغيير ستون‌ها و از change  Look براي تغيير قالب استفاده كرد.
   نهايت Publish  را كليك كرده تا تغييرات ايجاد شده ثبت شود و با كليك روي view Live مي توانيد صفحه اختصاصي ايجاد شده خود را ببينيد. براي نمونه
صفحه اختصاصي نگارنده را مشاهده نماييد.

منبع:شب نویس

[ چهارشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۷ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
مولتي مديا  که مي توان آن را به واژه « چند رسانه اي » ترجمه کرد، عبارتست از انتقال اطلاعات از طريق چند رسانه در کنار يکديگر براي ارائه يک پيام، به عبارتي تأثير گذاري هاي همزمان دو يا چند رسانه بر روي يک شخصي، براي رسيدن به يک هدف خاص، مولتي مويا ناميده مي‌شود.

اين رسانه مي تواند شامل انواع داده ها مانند فن ، صدا، گرافيک، انيميشن ، تصاوير ثابت  و متحرک... باشند که توسط فن اوري ارتباطات و کاميپوتر مورد کنترل قرار مي گيرند.

براي درک بهتر مولتي مديا نه تنها نياز به شناخت هر يک از رسانه هاي فوق داريم، بلکه بايد بدانيم که اين رسانه ها چگونه به وسيله ابزارها وفناوري کاميپوتري به هم ارتباط داده شده و مورد استفاده قرار مي گيرند. به همين منظور توضيح مختصري درباره هر يک از رسانه ها ارائه مي کنيد.

متن: متن مي تواند شامل هر نوشتاري باشد. از يک فهرست مطالب گرفته تا يک زمان کامل حتي در برنامه هايي که به جنبه تصويري دارند، ارائه متن به صورت عناوين، زيرنويس، خلاصه نويسي  و يا خود آموز برنامه مي تواند کمک موثري در انتقال مفاهيم داشته باشد.

صدا : صدا شايد يکي از جالبترين اجزاي مولتي مديا باشد . صدا مي تواند شامل صداي انسان، موسيقي و افکت هاي صدا باشد. چه از منابع زنده و يا به طور الکترونيک ساخته و پرداخته شده باشد.

گرافيک: منشأ گرافيک در مولتي مديا همان رسانه هاي سنتي از قبيل رسم، چاپ نقاشي هاي دستي و يا کامپيوتري است. درحقيقت هر نوع کار هنري روي کاغذ، نقشه، نقشه هاي معماري، پوسترها، انواع طرح ها، نقاشي ها و ديگر کارهاي مشابه را مي توان به شکل الکترونيکي در مولتي مديا به کار گرفت.

پويا نمايي: نقاشي  متحرک در سطح وسيعي در مولتي مديا کار برد دارد. ازاشکال سه بعدي گرفته تا تصاويري کاميپوتري .

تصاوير: تصاوير در دو نوع ثابت و متحرک واقعي تصويرهاي عکاسي مانند ( اسلايد ) ترانسپارنت و نگاتيو و تصاوير فتوگرافيک متحرک هستند که توسط دستگاههاي متداول سمعي و بصري مانند دوربين، ضبط شده و براي استفاده در مولتي مديا به صورت داده هاي ديجيتالي روي ديسک ها ذخيره مي شوند.

ساير داده هاي اطلاعاتي: از قبيل آمار، جداول، نمودار، منحني ها، برگه هاي عملياتي، و ياداشت هايي از هر نوع مي‌باشد.

[ دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۸۷ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 

روز گذشته دكتر يونس شكر خواه استاد دانشگاه علامه طباطبائي و مدير سايت همشهري آنلاين در انجمن صنفي روزنامه نگاران درباره سايبر ژورناليسم سخنراني كرد.

در اين سخنراني دكتر شكرخواه ابتدابا نگاهي به مباني اين پديده وارد بحث شدبا اين مطلب كه  گذار پرشتاب و تحول تاريخی برای نخستين بار در تاريخ، خبرها خارج از قلمرو روزنامهنگاری توليد میشوند كه این پديده بسيار مهم است. وي گفت: مااکنون شاهد اخبار مستقلي هستيم که دارندجای خبرهای تجارتزده وسياست‌زده را می گیرند(گفتمان تازه)همچنين وي نخستين نسخه روزنامه الکترونيك روزنامه شيکاگو تريبيون آمريکا ماه مه سال1992ناميدو گفت وب زمينه‌ساز نوع تازهاي از روزنامه و روزنامهنگاري شده است وبه انواع روزنامه نگاري كه روزنامه نگاري الكترونيك، آنلاين، ديجيتال، سايبر  .... پرداخت و در مورد برخي تعاريف آن ها را ناشناخته و تئوريزه نشده عنوان كرد. وي ازروزنامه چاپي به آنلاين:گفت امروز كمتر روزنامه‌اي وجود دارد كه نسخه آنلاين نداشته باشد.ايشان اضافه كرد...


ادامه مطلب
[ پنجشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۸۷ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

 Ebook یا کتاب الکترونیکی، پدیده ای کاملاً تازه در این بین است و می رود تا نظام آموزش و اطلاع رسانی را با دگرگونی هایی اساسی مواجه سازد. کتاب های الکترونیکی یا ebooks صرفاً نسخه های الکترونیکی مطالب مکتوب نیستند . بلکه میتوانندعلاوه برمتن‏، صوت وتصاویرو … رانیز شامل شوند. بعلاوه می توانند درقالب فایل هایی که می تواند توسط یک رایانه اجرا شود مانند قالب های Word Text ،HTML ،PDF وفایل های اجرایی EXE درآیند.

 

 اختراع رایانه، ترانزیستورها و ابداع اینترنت به عنوان فصل های انقلابی در تاریخ علم یاد شده است. با رواج هرچه بیشتر تاثیر رایانه در جزئی ترین مسائل روزمره، دنیای ما با سرعت هرچه بیشتر به دنیای الکترونیک و دیجیتال تبدیل می شود. کتاب و چاپ و نشر نیز از این راه باز نمانده اند و ظهور نشر الکترونیک به گونه ای که در ۲ یا ۳ سال اخیر شاهد آن بودیم، صنعت چاپ و نشر را دستخوش تحولی عظیم کرده است... 


ادامه مطلب
[ سه شنبه ششم آذر ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

ماهواره های این سیستم، در مداراتی دقیق هر روز ۲ بار بدور زمین می گردند و اطلاعاتی را به زمین مخابره می کنند. گیرنده های GPS این اطلاعات را دریافت کرده و با انجام محاسبات هندسی، محل دقیق گیرنده را نسبت به زمین محاسبه می کنند. 

 

  

سیستم محل یابی جهانی (Global Positioning Systems)، بک سیستم راهبری و مسیریابی ماهواره ای است که از شبکه ای با ۲۴ ماهواره تشکیل شده است. این ماهواره ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار قرار داده شده اند. این سیستم در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد ولی از سال ۱۹۸۰ استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شد.

خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام ساعت شبانه روز در دسترس است. پدید آوردنگان این سیستم، هیچ حق اشتراکی برای کاربران در نظر نگرفته اند و استفاده از آن رایگان است

ادامه مطلب
[ سه شنبه ششم آذر ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
پیشینه

 در فوريه گذشته يك طراح مدار نوت‌بوك جديد Toshiba Satellite را كه ويندوز ويستا Home Basic بر روي آن نصب شده بود، خريداري نمود. اين كاربر كامپيوتر فوق را براي استفاده از موزيك خريداري كرده بود اما موزيك پخش شده رضايت او را جلب نكرد. همه‌ چيز تحت سيستم‌عامل جديد به كندي اجرا مي‌شد. كنترلر Alesis Photon X25 MIDI ديگر كار نمي‌كرد، نرم‌افزار DJ مورد علاقه او به طور صحيح كار نمي‌كرد، وقتي سعي نمود از برنامه خارج شود ويستا به Safe Mode بوت كرد. هر گونه تغيير در سيستم پيغام‌هاي بي‌شمار Accept يا Cancel را از مشخصه User Account Control ويستا ظاهر مي‌ساخت.

ویستا امن ترین، سریع ترین و قابل اطمینان ترین نسخه ویندوز در یک دهه خواهد بود...

  


ادامه مطلب
[ دوشنبه سی ام مهر ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

  همشهری آنلاین:
شمارش معکوس برای پرتاب شاتل فضایی دیسکاوری در مرکز فضایی کندی در فلوریدای آمریکا شنبه 20 اکتبر (28 مهر) آغاز شد تا این سفینه سه‌شنبه به فضا پرتاب شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز انتظار براین است که این شمارش معکوی سنتی سه‌روزه با پرتاب دیسکاوری از سکوی پرتابش در کنار دریا در ساعت 11:38 صبح سه‌شنبه به وقت شرق آمریکا به پایان برسد.

چارلی بلاک‌ول- تامپسون مدیر پرتاب ناسا گفت همه دستگاه‌ها وضعیت خوبی دارند و مشکلی گزارش نشده است.

تنها نگرانی ناسا وضعیت آب و هوایی است. هواشناسان پیش‌بینی کرده‌اند 40 درصد احتمال تاخیر پرتاب به خاطر هوای ابری و  بارانی وجود دارد. ناسا تا 11 دسامبر (20 آذر) فرصت دارد تا دیسکاوری را به فضا پرتاب کند.

 قرار است خدمه دیسکاوری در این ماموریت یک مدول تازه به نام "هارمونی" را به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی بیفزاید که محلی برای اتصال آزمایشگاه‌هایی خواهد بود که در اروپا و ژاپن در حال ساخته شدن هستند، از جمله آزمایشگاه اروپایی کلمبوس که قرار است در 6 دسامبر به فضا پرتاب شود.

[ یکشنبه بیست و نهم مهر ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
همشهری آنلاین:
شركت گوگل در حال تهیه و ساخت یک سیستم عامل برای نصب و اجرا بر روی تلفن‌های همراه است و پروژه GPhone به هیچ وجه برای ساخت یک گوشی موبایل جدید نیست.

متخصصان سخت‌افزار یک شرکت که اکنون مدت دو سال است برای اجرای این پروژه به صورت مخفی کار می‌کنند اعلام کرده‌اند تا پیش از این به اشتباه چنین برداشت می‌شد که گوگل قصد دارد با ساخت یک گوشی موبایل، محصول آی‌فون از شرکت اپل را با چالش دچار کند. [پا در كفش سازندگان تلفن همراه]

 

با این وجود، طبق آخرین اخبار منتشر شده اعتقاد بر آن است که گوگل در حال توسعه یک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس است تا بتوان آنرا بر روی انواع موبایل‌های موجود نصب کرد و هیچگونه دشمنی نیز با اپل نخواهد داشت بلکه در حقیقت این سیستم عامل‌های Symbian و Microsoft's Windows Mobile هستند که باید پس از این مراقب خود باشند.

 

کارشناسان بر این باور هستند که گوگل قصد دارد با اینکار سیطره خود بر بازار تبلیغات آنلاین در تلفن‌های همراه را کاملاً گسترش دهد.

 

همچنین پیش‌بینی می‌شود گوگل نسخه‌ای از مجموعه نرم‌افزارهای کنونی خود را جهت استفاده در این سیستم عامل و از طریق موبایل‌ها طراحی نماید.

 

گوگل و ياهو پيشتر اعلام كرده بودند كه در سال 2007 تمركزشان بر روي نرم‌افزارهاي اينترنتي تلفن‌هاي همراه و تبليغات بر روي آنها خواهد بود.

 

[ یکشنبه بیست و نهم مهر ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 ثبت دامنه های اینترنتی "دات asia" برای شرکت های تجاری آغاز شد.

  از این پس شرکت های دارای نشان تجاری و دارای اعتبار بازرگانی

 می توانند دامنه اینترنتی خود را با پسوند .asia به ثبت برسانند...


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و دوم مهر ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

گوگل با راه‌اندازي يك سرويس جديد به ناشران وب كه از برنامه‌ي تبليغاتي Adsense

اين شركت استفاده مي‌كنند، اجازه مي‌دهد ويدئوهايي همراه با تبليغات يوتيوب را در سايت‌هاي خود نمايش دهند.

 ‌سرويس جديد گوگل با نام Video Units به ناشران وب امكان مي‌دهد ويديوهاي مربوط و هدفمندي را كه همراه با نرم‌افزار اجراي داراي تبليغات است نمايش دهند.

اين ويدئوها از طريق سايت اشتراك ويدئویي يوتيوب تامين مي‌شود و گوگل در حال حاضر با شركاي منتخب خود در اين زمينه همكاري مي‌كند.

اين ويدئوها تنها در صورت كليك كاربر بر روي آن‌ها اجرا مي‌شوند و تبليغاتي كه همراهشان پخش مي‌شود با محتواي وب سايت مذكور و كليپ ويديويي در ارتباط بوده و به عنوان بنر در بالاي صفحه ويديو و به شكل متن در پايين آن به نمايش درمي‌آيند.

گوگل به ازاي هر كليك كاربر يا بر پايه‌ تاثيرگذاري از تبليغات‌كنندگان پول دريافت مي‌كند و ناشران Adsense و توليد كنندگان مضامين يوتيوب سهمي از اين درآمد خواهند داشت.

منبع:ایسنا

[ یکشنبه بیست و دوم مهر ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

ای جکس شامل مجموعه ای از تکنولوژی های مختلف است که گرده هم آمده اند تا یک روش قدرتمند وجدید را برای طراحی برنامه های کاربردی وب ایجاد کنند.

 

است.Asynchronous JavaScript+Xmlمخفف کلمات Ajax

 

ای ‌جکس فناوری جدیدی است به جای بارگذاری مجدد کل صفحه، فقط قسمتی تغییر می‌کند که قرار است اطلاعات جدید را به نمایش درآورد و کلیه عملیات ارسال اطلاعات و دریافت نتایج در پشت صحنه انجام می‌شود. در نتیجه هیچ‌گاه صفحه سفید و خالی وب در فواصل کنش و واکنش‌های هنگام کار با مرورگر دیده نمی‌شود و احساسی مشابه تجربه کار با یک نرم‌افزار دسکتاپ به کاربر دست می‌دهد...

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و دوم مهر ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

 

تلويزيون اينترنتي يک فناوري جديد است که دنياي

تلويزيون و اينترنت را به هم پيوند مي‌دهد و محصول

هم‌گرايي صنعت رايانه، مخابرات و Multimedia )چند

 رسانه‌اي) است و هدف از پيدايش اين فناوري حفظ

 بيننده و ايجاد روش‌هاي جديد استفاده از تلويزيون است...


ادامه مطلب
[ شنبه هفتم مهر ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

 

بزرگترين رايانه خاورميانه به همت مركز تحقيقات پردازش هاي فوق سريع دانشگاه صنعتي امير كبير به بهره برداري رسيد.

اين سيستم داراي ظرفيت ذخيره سازي معادل اوپترون دو گيگا هرتز است 56 گيگابايت حافظه وديسك سخت آن 5800گيگا بايت است وحداكثر زماني عملياتي آن 860ميليارد عمل در ثانيه است.همچنين ابعاد آن 2متراست كه2مترطول و1متر عرض آن است.از آن جايي كه اين تكنولوژي يكي از بالاترين فناوري ها در كشور ها محسوب مي شود. گفتني ست اين ابر رايانه در پيش بيني هاي هوا شناسي ،صنايع ومراكز تحقيقاتي مختلف مورد استفاده هاي بسزايي دارد.همچنين با اين تكنولوژي برتر ما وارد20 كشور پيشرفته دنيا شديم كه حدود7كشور آسيايي وديگر كشورها آمريكايي واروپايي هستند.

 

[ سه شنبه شانزدهم مرداد ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
۱-كاهش هزينه هاي خدمت رساني و عملياتي در سازمان

۲-يكپارچه سازي اطلاعاتي و عملياتي بخش هاي خدمت رسان به مشتري در سازمان و نيز اطلاعات مشتري

۳-ايجاد بانك اطلاعاتي مشترك در سطح سازمان

۴-افزايش دقت در ارائه خدمات و بهبود كيفيت آنها

۵-يكپارچه سازي فعاليتها و فرايندهاي كاري با ابزارهاي انتقال اطلاعات

۶-به روز رساني پرونده مشتريان به صورتOn line

۷-دسترسي سريع به اطلاعات مشتري از طرف بخش هاي مجاز در سازمان

۸-يكپارچه سازي كانال هاي ارتباطي سازمان با بيرون جهت تسهيل و افزايش سطح ارتباطات

۹-  ارزيابي عملكرد خود و سازمان خود و اتخاذ تصميمات بهتر

همان منبع

     

[ یکشنبه چهاردهم مرداد ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

امروزه مديريت روابط با مشتريان در سازمان ها، يك استراتژي تجاري به شمار مي رود. بسياري از سازمان هاي موفق بر اين نكته تاكيد دارند كه حفظ و نگهداري رابطه اي پايدار با مشتريان خود، مي تواند آنها را در رقابت با رقبا، ياري رساند. از طرفي مديريت صحيح روابط با مشتريان مي تواند پتانسيل هاي موجود در سازمان براي دست يابي به سود بيشتر و گسترش دامنه نفوذ در بازار را افزايش دهد. در واقع به منظور موفقيت در پياده سازي  اين فلسفه، مي بايست در تمامي بخش ها و اركان سازماني به اصول اين استراتژي پايبند بود.

اگر از 3 متخصص مديريت روابط با مشتري ( CRM ) سئوال شود كه يك تعريف واقعي  CRM ارائه دهند،  مطمعناً جوابي يكسان دريافت نخواهد شد. دليل اين امر چيزي نيست جز آنكه اين استراتژي، در سازمان هاي مختلف مي تواند متفاوت از هم باشد. از طرفي ديدگاه مديران ارشد سازمان ها و نياز اطلاعاتي آنها از روابط با مشتريان خود، متفاوت بوده و به جرآت می توان گفت جوابي يكسان براي تمامي پرسش ها در اين

 زمینه نمي تواند موجود باشد.

نياز سازمان ها براي در اختيار داشتن ابزاري مناسب براي مديريت روابط با مشتريان از دير باز احساس مي شده است. مديريت روابط با مشتري در سازمان ها، در سطوح مختلفي مي تواند خود را نشان دهد. در واقع مي توان گفت كليه بخش هايي كه مستقيماً با مشتري در ارتباط مي باشند، مي بايست از اين استراتژي پيروي كنند.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
موبايل‌نيوز- سه محقق امنیتی مدعی شدند که توانسته اند نخستین نقطه نفوذ iPhone را پیدا کنند که از طریق آن می توان به سرقت اطلاعات افراد و یا عملیات جاسوسی دست زد.
این تیم تحقیقاتی که از «چارلس میلر» که سابقا با آژانس ملی امنیتی همکاری داشته است، «جیک آنراف» و «جوشا ماسون» تشکیل شده است، شرکت اپل را از وجود این نقطه نفوذ با خبر کرده اند.این سه تن به شرکت یک مهلت دو هفته ای داده اند که این ایراد را برطرف کنند، در غیر این صورت «میلر» اطلاعات بیشتری را در اختیار کنفرانس «بلکه هت» که در تاریخ 2 اوت برگزار می شود، قرار خواهد داد.
بنا به اطلاعیه ای که از سوی این سه تن نوشته شده است، این سه تن به وجود نقطه رخنه پذیر در مرورگر «Safari» در iPhone اشاره کرده اند.
این افراد نوشتند که مرورگر «سفری» پس از اتصال به وب سایت آلوده، نقطه نفوذ هکرها را بر روی iPhone فراهم می کند.این تیم سه نفره همچنین اظهار داشتند: به مجرد آنکه این اتفاق افتاد، دیگر کار کاربر تمام شده است و iPhone در اختیار فرد هکر است.و هکر از این طریق می تواند به خواندن پیام های کوتاه، دفترچه تلفن، تماس ها و اطلاعات "ویس میل" دسترسی پیدا کند.

منبع:http://www.itiran.com

[ چهارشنبه دهم مرداد ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

از آنجا كه در عصر تكنولوژي ارتباطات زندگي مي كنيم ، براي همگام شدن  با تكنولوژي ، سيستم هايي وجود دارد كه با كاهش مراجعات حضوري و صرفه جويي در زمان و هزينه رفت و آمد موجبات رضايتمندي ارباب رجوع و سازمان مورد استفاده قرار مي دهد.

با پيشرفت تكنولوژي سيستم هاي متعددي معرفي شدند كه يكي از پر كاربردترين اين سيستم ها ،سيستم هاي    كامپيوتر تلفني مي باشد .

كامپيوتر تلفني يك روش جديد براي ارتباط با كامپيوتر از طريق تلفن مي باشد . براي برقراري اين ارتباط تنها نياز به يك برد سخت افزاري ، نرم افزار خاص كاربردي و يك دستگاه تلفن مي باشد .

كامپيوتر تلفني يك راه حل مؤثر براي دسترسي سريع به اطلاعات درون كامپيوتر سازمان مورد درخواست از طريق تلفن است و براي كاركردن با اين روش هيچ مهارت و تخصصي لازم نيست و در هر مكاني كه دسترسي به تلفن وجود داشته باشد مي توان از اين روش استفاده كرد . سيستم هايي مانند تلفن گويا ، صندوق صوتي ، سيستم پرسش و پاسخ و ... از سيستم هاي كاربردي كامپيوتر تلفني مي باشند .

           

از جمله كاربرد هاي كامپيوتر تلفني به موارد ذيل اشاره مي شود:

 

1-بانكها ، موسسات مالي واعتباري ، سرمايه گذاري و قرض الحسنه

2-مراكز بزرگ جوابگويي تلفن كه با مشتركين متعدد در ارتباط است مثل مخابرات

3-مراكز بزرگ دولتي و سازمانها و ارگانها و نهادها

دانشگاهها و مراكز آموزشي

4-مراكز حمل و نقل ، تورها و پايانه هاي مسافري

5-مراكز درماني و بهداشتي

6-مراكز خريد و فروش

7-مراكز خدماتي و تعميراتي

8-پليس ، گذرنامه ، نظام وظيفه ، گمرك

درخصوص اين مباحث در آينده بيشتر خواهيم گفت.

منبع تزور افزار


[ چهارشنبه سوم مرداد ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

RSS علاوه بر اينكه خواندن اخبار و ساير مطالب سايت ها را براي ما تسريع مي كند. فوايد ديگري هم دارد مثلا توسط  RSS و روابط عمومي‌ها محتواي وب سايت خودرا مخصوصاَ براي خبرنگاران قابل دسترس تر مي‌كنند و مي‌توان از آن بعنوان يك ابزار تعامل نام بردكه مي‌تواند كاربرد دو طرفه‌اي براي RSS بين روابط عمومي‌ها و رسانه‌هاي الكترونيك در نظر گرفت. يعني همان طور كه خبرنگاران از اين ابزار براي دريافت اخبار روابط عمومي‌ استفاده مي كنند ، روابط عمومي ها  مي‌توانند از RSS به عنوان ابزار مانيتورينگ سايت‌هاي خبري وبلاگ‌ها استفاده كنند و تازه‌ترين خبرها را به سادگي مرور كنند. همچنين مخاطبين ديگر سازمان نيز مي‌توانند بدون مراجعه روزانه به سايت از تازه‌ترين اخبار و ساير مطالب آگاه شوند.

اما براي جلب مخاطب و تسريع اطلاع رساني به بازديدكنندگان تخصصي سايت، كافي است صفحه‌اي را ايجاد كنيد كه تازه‌ترين مطالب وب سايت‌هاي مرتبط با فعاليت‌هاي سازمان را نمايش دهد و لينك مستقيم به مطلب را همراه با زمان انتشار خبر و حتي خلاصه مطلب را در اختيار خواننده قراردهد.

شايد به صورت دستي اين كار را برخي از سايت‌ها انجام مي‌دهد ولي تفاوت عمده اين روش، خودكار

 

 بودن و به روز شدن صفحه موردنظر است و با سرعتي بيشتر از كليك كردن به سايت مربوطه،  

 

 تازه ترین مطالب به صورت خودكار در سايت شما نمايش داده مي‌شود.  

 

 

[ چهارشنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

اينترنت به طور روزافزوني فن‌آوري مورد نياز را براي تغييرات مي‌تواند در اختيار بگذارد. اينترنت مي‌تواند هزاران سازمان را در يك شبكة واحد گردآورد و زيرساخت بازار وسيع الكترونيكي را به وجود آورد. بازار الكترونيكي، سيستم اطلاعاتي است كه بسياري از خريداران و فروشندگان را به هم متصل مي‌سازد تا مبادلة اطلاعات، كالا، خدمات و پرداختها را بپردازند. اين سيستمها از طريق رايانه‌ها و شبكه‌ها همانند يك واسطة الكترونيكي عمل مي‌كنند. هزينه‌هاي معاملات، برخلاف معاملات در بازار سنتي بسيار كاهش مي‌يابد. فروشندگان و خريداران بدون محدوديتهاي مكاني و زماني مي‌توانند خريد و معامله را به صورت ديجيتال انجام دهند.

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه هفدهم تیر ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
 

مجله تحقيقات روابط عمومي دو ماهنامه اي است كه در خصوص موضوعات ارتباطاتي وروابط عمومي مطالبي را به چاپ مي رساند.

 

قدم در راه رسالت هاي ارتباطات وروابط عمومي امري مطلوب است ودانستن اطلاعات در اين حوزه براي دست اندر كاران وكارشناسان ارتباطات وروابط عمومي نيز واجب است .

 

اما معلوم نيست چرا وقتي مي خواهي مطالب اين نشريه را بخواني با اشتباهاتي  فراوان در اين نشريه روبه رو مي شوي حداقل آن مقاله اي است كه از اينجانب در مجله منتشر شده است با نام پادكست را بيشتر بشناسيم ،اولا اسم بنده را اشتباه نوشتن يعني به جاي سهيلا ذكايي،سهيلا زماني نوشته شده كه حق  نويسندگي اين مقاله را از من مي گيرد.

دوم غلط هاي فراوان املائي كه به وفور دراين نشريه به چشم مي خورد سوم درج نشدن قسمت هاي آخر اين مقاله.  بابا نا سلامتي مجله روابط عمومي ها،عجيب كه با دست اندر كاران جسوري كه دارن ومثلا نويسندگي كتاب هاي مختلفي را به يدك مي كشن وهمايش ها وسمپوزيوم ها در خصوص روابط عمومي برگزار مي كنن بگذريم ازآن جايزه هاي رويائي ونامرئي كه دست محققان ونويسندگان ميدن!

سرتونو درد نيارم  من خواستم با نوشتن اين مقاله( پادكست) اين تكنولوژي نوين را در روابط عمومي مطرح كنم ولي بعد ازمعرفي و شناسوندن اين تكنولوژي وقتي نوبت به پادكست در روابط عمومي ونتيجه گيري مقاله ميشه من اثري از اونها در مقالم نمي بينم آخه انصافه كه اين قدر بي تفاوت از كنار اين قضيه رد بشن و بگن اين مشكلات پيش مياد !

آخه نبايد سعي بشه كه اين مشكلات كمتر شه نه اينكه هر دفعه به شكلي تكراربشه! مي پرسم شما تكنولوژي نويني به نام پادكست رو شنيديد تكرار مي كنم پادكست ( پادكست) لاتين اون(podcast )    ولي در سراسر مقاله پاركست نوشته شده واقعا كه جاي تاسف داره كه به لاتين اين كلمه اي كه من نوشتم هم لاقل توجه نكردن  كه اين اشتباه اينقدر فاحش وسوال برانگيز نباشه. كم كم داشتم فكر مي كردم نكنه پاركست يك تكنولوژي نويني كه اومده ومن از آن بي خبرم! از همه دردناك تر اين كه قبل از چاپ من پيگير مقالم بودم ولي اتفاقي كه اصلا نبايد مي افتاد با سهل انگاري آن مجموعه افتاد .

 

[ جمعه هشتم تیر ۱۳۸۶ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

جيمزسن ( 1995 ) با اشاره به اين که قرن اطلاعات از سال 1957 در آمريکا  آغاز شده اثرهاي فناوري ارتباطي در سازمان ها را به شرح زير بيان مي کند:

1- نسبت نيروهاي شاغل در بخش اطلاعات بيشتر از مجموع شاغلان بخش هاي صنعت و کشاروزي خواهد شد.

2- تجارت متکي بر فناوري اطلاعات است.

3- فرآيند اشتغال در جهت افزايش توليد است.

4- موفقيت با کارايي حداکثر فناوري حاصل مي شود.

...


ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیستم دی ۱۳۸۵ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

تعريف فناوري نرم

سيستم‌هاي دانشي كاربردي و نشأت گرفته از علوم انساني ـ اجتماعي، دانش و علوم غيرمادي كه هدفشان حل مشكلات عملي بشر باشد، فناوري نرم ناميده مي‌شود.

فناوري نرم مفهوم جديدي نيست. هزاران سال است كه انسان در حال ايجاد و توسعه‌ي فناوري نرم و بهره‌برداري از آن بوده است. اما بدليل تأثيرات عظيم صنعتي شدن و دستاوردهاي چشمگير علوم و فناوري طبيعي، فناوري نرم تحت پوشش فناوري سخت  قرار داشته و به‌عنوان گونه‌اي از فناوري، به‌ندرت به‌طور آگاهانه توسعه يافته است.

اخيراً رفتار بسياري از مردم به عنوان مصرف‌كنندگان با تأكيدي تازه بر مصرف روحي مطرح شده است. براي رفع اين نياز، آرايه‌ي عظيمي از دانش فرهنگي و منابع فرهنگي در قالب محصولات فرهنگي تدوين و به بازار مصرف ارائه شده است.

 

شرايط ظهور و اهميت فناوري‌هاي نرم

حركت به سمت جامعه‌ي دانشي

اهميت روز افزون توليد فكر و تحقيق و توسعه

يافتن راه‌حلها براي بهبود سازگاري محيط‌زيست و نظام اجتماعي

پشتيباني از خشنودي فكري و آرامش خيال

نرم ‌كردن بسياري از سخت‌افزارها و فعاليت‌هاي سخت‌افزاري

انساني نمودن هر چه بيشتر سخت‌افزار

موضوعاتي هستند كه فناوري‌هاي نرم از طريق تركيب دانش تكنيك‌هاي علوم طبيعي و علوم فرهنگي ـ اجتماعي به آن‌ها مي‌پردازد.

 

انسان در نگاه فناوري نرم

در حالی‌که در فناوری نرم، بدن انسان به‌عنوان یک کلیت زنده با شعور، احساس، افکار و ارزش‌ها تلقی می‌شود. فناوری سخت بر این عوامل انسانی نیز تاکید می‌کند اما خیلی دلواپس ظرفیت و واکنش انسان به سمت «خارج» و «ماده» است، در حالی‌که فناوری نرم بیشتر به فعالیت‌های روان‌شناختی بشر، مانند درک، احساس، حالت، فکر، الگوهای فکری، ارزش‌ها، سنت‌ها، عادت، شخصیت و توانمندی کنترل فعالیت‌های روان‌شناختی توجه دارد.

بنابراین، پارامترهای اصلی فناوری نرم عوامل گوناگون روان‌شناختی، اجتماعی و فرهنگی هستند.

 

فناوري نرم و نوآوري

مشخصه‌هاي نوآوري در فناوري‌هاي نرم و سخت

از رده خارج شدن فناوري‌هاي سخت، به‌دليل ظهور اختراعات جديد (نوآوري در سخت‌افزار)

نوآوري در فناوري نرم غالباً با تغييرات در شيوه زندگي، ارزش‌ها، سطح تقاضاها و الگوهاي فكري مردم آغاز مي‌شود.

قوانين، مقررات، سيستم‌ها و نظام‌ها، نوآوري در فناوري نرم را محدود مي‌سازند در حالي‌كه نوآوري در فناوري سخت چنين نيست.

نوآوري در فناوري نرم مستلزم تخريب فعال قوانين و مقررات قديمي است.

 

ضرورت تحقيقات در زمينه فناوريهای نرم

اهميت روز افزون علوم و فناوري‌هاي نرم در جهت حمايت از فعاليت‌هاي فکري انسان‌ها.

اهميت روز افزون علوم و فناوري‌هايي که به پديده‌هاي اجتماعي مي‌پردازند.

اهميت روزافزون علوم و فناوري‌هايي که قادر به مشارکت در ايجاد جامعه‌اي باشند که مردم بتوانند به راحتي و با آرامش خيال در آن زندگي کنند.

اهميت روزافزون علوم و فناوري براي کاربرد درست سخت افزار.

 

چين و فناوري نرم

گر چه چين به اهميت تحقيق در اين حوزه در زمان اخير واقف شده (مثلاً مركز تحقيقات اخلاق كاربردي آكادمي علوم اجتماعي چين تشكيل شده است) اما، هنوز خلاء بزرگي در تحقيقات فناوري نرم‌، به‌ويژه در حوزه توافقات نهادي وجود دارد. در قوانين سيستماتيك (نظام يافته)‌، مقررات و ديگر نهادهاي متمركز بر تحقيق، توسعه، كاربرد و صنعتي‌سازي فناوري ژن و استفاده و حفاظت از منابع ژنتيك كمبود وجود دارد. به علت اينكه اين كشور در قانون گذاري جهت حفاظت از منابع ژنتيكي متوقف مانده است، چين در حفاظت قسمتي از نقشه ژن جمعيت خودش شكست خورد.

 

امريكا و فناوري نرم

در ايالات متحده، بروز پديده‌هاي متعدد، محيط نهادي مناسب را براي ثمردهي انقلاب صنعتي دوم ايجاد کرد. اين پديده‌ها شامل نوآوري عظيم سيستم مالکيت معنوي، توسعه سريع سيستم نهاد تحقيقات، مفهوم‌سازي، تئوري‌سازي و گسترش فناوري مديريت علمي، ايجاد فنون توليد دسته‌اي، عمومي‌سازي بازار سرمايه، توسعه شرکت‌هاي انحصاري و حمايت از قوانين ضد کارتل ايجاد شده طي اولين دوره شکوفايي الحاق شرکت‌ها و سيستم مهاجرت باز بود. تمام اين موارد، محيط را براي ظهور انقلاب صنعتي دوم آماده نمود.

برگرفته از برداشتهايي از سخنراني مهندس باقري(انجمن روابط عمومی ایران)

[ جمعه هشتم دی ۱۳۸۵ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

RSS امكان اشتراك مطالب سايت ها را به ما مي‌دهد. افرادي كه تمايل دارند از طريق آر.اس.اس مشتري شوند بايد قبل از آن برنامه‌اي را در كامپيوتر خود داشته باشند. كه به RSS-Reader معروف است . 

 RSS باعث مي شود سرعت شما در خواندن اخبار بيشتر شود زماني كه پاي اينترنت نشسته ايد و ميليونها صفحه‌اي كه در روي وب وجود دارند نمي‌توانيد بازديد كنيد در سايت ها معمولا مستطيل رنگي كه در آن كلمه‌يxml  يا RSS  يا feed نوشته شده است را در قسمتي از صفحات وجود دارد كه با كشيدن ماوس بر روي آن انتقال به نرم افزارهايي كه مي تواند اين خبرها را بخواند مانند Mozila ThuderBird يا Sharp Reader مشترك اين نشريات الكترونيك مي‌شويد فقط با يك كليك اخبار و ساير مطالب مورد علا‌قه تان را مي توانيد در رايانه خود مطالعه كنيد . ضمن اين كه باتنظيمات مورد دلخواه شما مثل هر 10 دقيقه يكبار  از تازه ترين خبرها مطلع مي شويد.

[ یکشنبه سوم دی ۱۳۸۵ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

در اينجا هشت موضوع مهم را كه در زمان توليد پادكست خود بايد رعايت كنيد،مورد بررسي قرار مي دهيم.

1-چيزي براي گفتن داشته باشيد. شما حتما مي توانيد براي يك ساعت صحبت كنيد ولي چنانچه شما صدايي ماندگار ويا حتي سرگرم كننده نداشته باشيد،كسي سراغ شنيدن مجدد پادكست شما نخواهد آمد.چنانچه پادكستي داريد كه فقط محتواي وبلاگ شما را به صورت صوتي پخش مي كند،وقت خود را تلف نكنيد وبه همان نوشتن متن در وبلاگ بپردازيد.

2-آمادگي داشته باشيد. قبل از شروع ،يادداشت هاي خود را آماده كنيد.تعداد كمي از افراد قابليت صحبت فالبداهه به مدت نيم يا يك ساعت را دارند.ياداشت هاي دقيق خود از قبل آماده كنيدو اگر قرار است باكسي مصاحبه كنيد،سوال هاي خود را از قبل بنويسيد.

3-كوتاه وساده بگوييد. پادكست هاي زيادي هستندكه سعي مي كنند يك يا نيم ساعت را به هر شكل وبا هر مطلبي پر كنند. امكا ن گوش كردن به پادكست هاي شما با كوتاه كردن آنها بيشتر خواهد شد.واين به اين معنا نيست كه پادكست هاي يك ساعته مناسب نيست. ولي شروع كاركه هنوز شنوندگان با شما آشنايي ندارند ودر واقع قرار است وقت خود را براي شنيدن صحبت هاي يك نفر جديد صرف كنند ،20تا30دقيقه مناسب تر است.

4-تميز كار كنيد. از ابزارهاي مناسب براي ضبط صدا استفاده كنيد. شنوندگان عادت به گوش دادن به كيفيت خوب راديو كرده اند واگر صداي شما شبيه ضبط صدا در يك حمام باشد ،قطعا گوش نخواهند داد.نحوه تولي وويرايش پادكست را ياد بگيريد. در زمان مصاحبه حرف گوينده را قطع نكنيد .زمان صحبت خود ومصاحبه شونده را دقت كنيد.

5-خودتان باشيد. اگر واقعا يك ژورناليست سر شناس ويا يك گوينده راديو نباشيد،ممكن نيست بتوانيد چنين موضوعي را به شنونده با تقليد،تلقين كنيد. سعي در تقليد صدا ويا صحبت در مورد موضوعاتي كه اطلاعي از آن نداريد نكنيد.حتي اگر موضوع سرگرم كننده باشد.

6-منحصر به فرد باشيد. پادكست هاي معروف با شنوندگان زياد،آنهايي هستند كه منحصر به فرد واصل هستند.مردم به موضوعات كپي برداري شده شما از سايرين ،گوش نخواهند كرد.ولي اگر منحصر به فرد باشيد،شنونده هاي خاص خود را خواهيد داشت. توليد پادكست مثل نوشتن،نياز به خلاقيت دارد.

7-برنامه دقيق وسر فصل مطالب پادكست خود را ارائه كنيد. در اين صورت شنوندگان از قبل مي دانند كه به چه چيزي ودر چه زماني قرار است گوش دهند.نرم افزارهاي توليد واستفاده از پادكست جديد حتي امكان بخش بندي  برنامه ها را به شما مي دهند كه اين موضوع در ساختمندي برنامه هاي شما موثر است.

8-از موسيقي براي پر كردن زمان استفاده نكنيد. اگر قرار است در برنامه هاي خود از موزيك استفاده كنيد،از آن فقط به عنوان موزيك ونه براي پر كردن زمان استفاده كنيد.در انتخاب موزيك نيز دقت كنيد كه مناسب برنامه شما باشد واز موزيك هاي نا مناسب وناهنجار استفاده نكنيد.و دقت كنيد كه حتما رعايت حقوق مولف را در نظر داشته باشيد.وب سايت هايي وجود دارند كه به شما اجازه مي دهند در پادكست هاي غير تجاري خود از موزيك هاي آنها استفاده كنيد.

نمونه آن وب سايت http://www.magnat-une.com است كه مي توانيد پس از امضاء تعهد نامه موجود در وب سايت ،از موزيك هاي موجود درسايت براي مصارف غير تجاري در پادكست هاي خود استفاده كنيد.

منبع ماهنامه دنياي كامپيوتر وارتباطات

[ یکشنبه سوم دی ۱۳۸۵ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]

پادكست جديدترين تكنولوژي توليد و نشر محتواي صوتي در اينترنت است. به وسيله پادكست مي‌توان صداي خود را در اينترنت منتشر كرد و مي‌تواند يك راديو آماتوري شخصي باشد.

واژه پادكست از طرف لغت‌نامه آمريكايي «آكسفورد» به عنوان واژه سال انتخاب شد. اين لغت نامه پادكست را اينطور معرفي كرده است: «برنامه‌اي راديويي كه ديجيتالي ضبط شده و براي دانلود و قرار دادن در دستگاه‌هاي شخصي پخش صدا د در لغت نامه اينترنتي ويكي پديا هم در توضيح كلمه پادكست اينطور آمده است:

پادكست يا پادپخش يكي از روش‌هاي انتشار پرونده بر روي اينترنت و نام عمومي نوعي برنامه‌ آوايي است كه توسط كاربران معمولاً بر روي يك پخش كننده موسيقي ديجيتال و عموماً يك آي‌پاد به شكل يك فايل صوتي ساخته شده، با استفاده از اينترنت بر روي رايانه‌هاي خانگي و يا پخش‌كننده‌هاي ديجيتال پياده مي‌شود. اين روش در سال 2004 محبوبيت و گسترش يافت.


ادامه مطلب
[ یکشنبه سوم دی ۱۳۸۵ ] [ ] [ سهيلا ذکایی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سهیلا ذکایی کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی
مدرس دانشگاه